lis 27, 2015

Nowinki ze świata medycyny (3)

news_medical_3

Połykane urządzenie monitorujące pracę serca i płuc, eksperymentalna szczepionka przeciwko grypie, Uber wjeżdżający z impetem na rynek usług medycznych oraz wielkie zakupy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy… Zapraszamy na przegląd nowinek z branży medycznej!


Połknij urządzenie monitorujące

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology stworzyli urządzenie monitorujące pracę serca i płuc... z wnętrza organizmu. Pacjent połyka plastikową pigułkę wielkości migdału. Urządzenie rejestruje i przesyła do komputera nagranie dźwięku pulsu i oddechu. "Dzięki właściwościom fal akustycznych rejestrowanych w różnych częściach przewodu pokarmowego, jesteśmy w stanie mierzyć tętno i pracę płuc z dużą dokładnością", mówi Giovanni Traverso, gastroenterolog i jeden z liderów projektu badawczego

źródło: theguardian.com


Eksperymentalna szczepionka zwalczy przyszłe szczepy wirusa grypy

Sanofi Pasteur we współpracy z Uniwersytetem Georgia pracuje nad nowatorską szczepionką przeciw grypie. Będzie ona skutecznie zwalczać szczepy wirusa, które... jeszcze nie istnieją. Eksperymentalna szczepionka generowana będzie na bazie kluczowych sekwencji genetycznych wielu wirusów grypy. Szczepy wirusa grypy sezonowej błyskawicznie rozwijają nowe formy, przez co dotychczasowa walka z nim jest tak trudna.

źródło: pulsmedycyny.pl


Uber obiera kurs na zdrowie

Działający także w Polsce Uber (przedsiębiorstwo, które poważnie zagroziło korporacjom taksówkarskim, umożliwiając prywatnym kierowcom przewożenie wygodne umawianie przewozów pasażerskich) zamierza wjechać na rynek usług medycznych. W połowie listopada firma nawiązała współpracę z trzema różnymi przedsiębiorstwami z branży oraz mianowała doktora Johna Brownsteina ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie głównym doradcą ds. zdrowia. "Dzięki jego wskazówkom i doświadczeniu będziemy w stanie nowe pola rozwoju dla Ubera i obrać kurs na zdrową przyszłość", czytamy w oświadczeniu firmy.

źródło: mobihealthnews.com


Wielkie zakupy Wielkiej Orkiestry

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeprowadziła 43. Konkurs Ofert. Za pieniądze zebrane w 23. Finale kupiono 63 nowoczesne urządzenia medyczne dla pediatrycznych oddziałów pulmonologicznych, reumatologicznych i kardiochirurgicznych. Sprzęt o wartości 12.541.240 zł trafi do 31 oddziałów w całej Polsce.

Dzięki zakupom sprzętu medycznego możliwe będzie powstanie Ogólnopolskiej Specjalistycznej Sieci Diagnostyki Chorób Płuc Dzieci, obejmującej 13 wybranych ośrodków. Dzięki uzyskanemu wyposażeniu będą one mogły pracować według najnowszych standardów.

źródło: pulsmedycyny.pl