paź 27, 2015

Nowinki ze świata medycyny

medical_news
Mięso powoduje raka, dzieci tyją od antybiotyków, a dżuma zbierała śmiertelne żniwo znacznie wcześniej, niż sądzono. Zapraszamy na subiektywny przegląd ostatnich newsów ze świata medycyny. Same świeże nowalijki!

 

WHO klasyfikuje przetworzone mięso jako czynnik rakotwórczy

Ta wiadomość wstrząsnęła mediami: WHO wpisało na listę potwierdzonych czynników rakotwórczych przetworzone mięso, a więc m.in. kiełbasy, pasztety i bekon. Na tzw. listę 2A (czynników potencjalnie rakotwórczych) trafiło z kolei mięso czerwone - wołowina, wieprzowina, cielęcina i dziczyzna.

Nie oznacza to jednak na szczęście, że Światowa Organizacja Zdrowia kategorycznie zabrania spożywania kiełbasek. "Ryzyko rozwoju raka jelita grubego jest niewielkie, ale zwiększa się wraz z ilością spożywanego przetworzonego mięsa" - podano w oświadczeniu.

źródło: Reuters


Antybiotyki przyjmowane w dzieciństwie mogą powodować tycie

Dzieci, którym podawano antybiotyki, mogą przybierać na wadze szybciej, niż pozostałe, wynika z badania przeprowadzonego w Baltimore, którego wyniki opublikowano w “International Journal of Obesity”. “Twoje BMI może zostać zaburzone na zawsze przez antybiotyki przyjmowane w dzieciństwie. Z naszych badań wynika, że podanie dzieciom antybiotyków zawsze przekłada się na wzrost ich wagi w przyszłości” - mówi Brian Schwartz, autor badania.

źródło: news-medical.net


Polak ponownie prezydentem Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów

Prof. Romuald Krajewski, neurochirurg z Warszawy oraz wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej został wybrany ponownie na prezydenta Europejskiej Unii Lekarzy Specjalistów! Prof. Krajewski od co najmniej dziesięciu lat cieszy się zaufaniem i autorytetem najstarszej organizacji lekarskiej w Europie. Gratulujemy!

źródło: pulsmedycyny.pl


Czarna śmierć w epoce brązu

Dżuma występowała już w epoce brązu, dowodzi odkrycie badaczy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Uszkodzenia DNA obserwowane w ludzkich kościach wskazują, że choroba zaczęła zbierać śmiertelne żniwo o ponad trzy tysiąclecia wcześniej, niż dotychczas sądzono. Najstarsze szczątki ofiar “czarnej śmierci” liczą 5783 lata.

źródło: medicalnewstoday.com