lut 24, 2017

3 zalety rozwiązań SaaS dla lekarzy, które musisz znać

soft1-717653-edited.jpegCzas jest coraz cenniejszym zasobem. Stąd konieczność wydajnego zarządzania pracą - lekarzy prowadzących prywatne gabinety dotyczy to jak mało kogo. Na szczęście z pomocą przychodzi im technologia: mogą korzystać z aplikacji do zarządzania pracą. Coraz częściej - dystrybuowanych w modelu SaaS.

SaaS (Software as a Service, ang. oprogramowanie jako usługa) to w największym skrócie zmiana sposobu myślenia o oprogramowaniu - staje się ono usługą, a nie jednorazowo nabywanym produktem. Z puntku widzenia użytkownika oznacza to zakup rozwiązania o określonych funkcjonalność bez skomplikowanego procesu instalacji i wdrożenia. Oprogramowanie działa w tzw. chmurze - jest przechowywane i wykonywane na komputerach dostawcy. Użytkownik posiada do niego dostęp przez Internet. Popularnym przykładem jest np. pakiet biurowy Google Documents, który nie wymaga instalacji (w przeciwieństwie do np. MS Office), a korzysta się z niego z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki dostępowi online aplikacje w modelu SaaS nie zajmują miejsca na dysku, a szybkość jego pracy jest w mniejszym stopniu uzależniona od wydajności komputera.

Polscy lekarze mogą korzystać np. z aplikacji MedNote, działającej właśnie modelu SaaS. Umożliwia ona prowadzenie dokumentacji medycznej. To przydatne narzędzie, usprawniające pewien obszar pracy lekarza.
Narzędzia SaaS do zarządzania pracą gabinetu udostępnia także ZnanyLekarz.pl. Kalendarz Wizyt to narzędzie dostępne z poziomu przeglądarki internetowej, a więc nie trzeba go instalować i aktualizować. Dostęp do niego jest łatwy i możliwy z każdego urządzenia podłączonego do Internetu, ze smartfonem włącznie - jedynym warunkiem jest posiadanie profilu w serwisie ZnanyLekarz.pl. Dzięki temu narzędziu lekarz może zarządzać swoim grafikiem wizyt, dowolnie je przesuwać i w razie potrzeby odwoływać. Pacjenci mogą zapisywać się sami w ramach udostępnionych terminów - a lekarz dostaje na bieżąco powiadomienia. Aplikacja wysyła automatycznie przypomnienia o wizytach, informuje też pacjentów o zmianach wprowadzonych przez lekarzy. Dzięki automatyzacji takich rutynowych czynności lekarz oszczędza czas, poprawia się też jakość obsługi pacjentów.

Jakie zalety wynikają z modelu SaaS, w jakim udostępniany jest Kalendarz Wizyt?

  1. Wygoda: nie trzeba instalować na komputerze żadnego oprogramowania ani wiązać się skomplikowanymi umowami licencyjnymi (które często np. ograniczają liczbę urządzeń, na którym można uruchomić program). Do działania wystarczy połączenie z Internetem i przeglądarka internetowa.
  2. Łatwy dostęp: z Kalendarza Wizyt można korzystać z dowolnego komputera, a także z tabletu czy smartfona. Jedyny warunek to połączenie z Internetem.
  3. Opłata abonamentowa. Jednorazowy duży wydatek, jakim byłby zakup oprogromowania dystrybuowanego w “klasycznym modelu” (być może powiązany z koniecznością modernizacji sprzętu komputerowego), zostaje zastąpiony stałą miesięczną opłatą. Dzięki temu łatwiej zarządzać budżetem gabinetu.

Świat zmierza w stronę dystrybucji oprogramowania w modelu SaaS. Nie ma powodu, dla którego nie mieliby skorzystać na tym również lekarze. Zarządzanie pracą gabinetu może być proste i wygodne. Lekarz nie potrzebuje już skomplikowanego oprogramowania instalowanego na roboczym komputerze.

 


Zobacz, co jeszcze zyskasz z Pakietem Premium >>